"Myślisz, że zabronią nam się spotykać?", czyli historia romansu sprzed dwudziestu lat.
Na Opowieści z angielskiego dworu składają się trzy tomy. Dzisiaj wezmę pod uwagę trzeci tom opowiadający o Camilli, Duchess of Cornwall (księżnej Kornwalii).
Od kilku lat jestem fanką rodzin królewskich z Europy, ale to właśnie brytyjska jest moją ulubioną. Śledzę nowinki z dworskiego życia. Wszystko zaczęło się w 2011 roku, kiedy to William, obecnie Duke of Cambridge (książę Cambridge), poślubił Catherine Elizabeth Middleton, obecnie Duchess of Cambridge (księżna Cambridge). Cały świat oglądał ten ślub i od niego zaczęła się moja przygoda z brytyjską arystokracją.
Ale przenieśmy się 20 lat wcześniej, do czasów, gdy Wielka Brytania żyła związkiem księcia Karola i Camilli Parker Bowles. Po dramatycznej historii małżeństwa księżnej Diany i księcia Karola, brytyjska społeczność nie potrafiła się przekonać do następcy tronu. Stąd wiele skandali i zawiłości w rodzinie królewskiej.
Książka jest biografią fabularyzowaną i przedstawia historię związku księcia Walii i pani Parker Bowles. Mamy tutaj przedstawione zdarzenia rozpoczynające się tragiczną śmiercią księżnej Diany.
Postacie są tak dobrze napisane, że możemy uwierzyć, że tak by się zachowały w danej sytuacji. A przecież wszyscy znamy historię Karola, Diany i Camilli. Tutaj możemy dowiedzieć się jak to wszystko wyglądało od strony kochanki księcia Walii.
Książka ani trochę nie zmieniła mojego stosunku do księcia Karola (jak go nie lubiłam, tak nadal jest moją najmniej lubioną postacią w brytyjskiej rodzinie królewskiej). Jest arogancki, momentami sam nie wie czego chce, irytuje i wyraźnie daje odczuć innymi, że to on jest najważniejszy. Może i jest wrażliwy, ale to nadal mnie nie przekonuje i nie sprawia, że będę darzyć go sympatią.
Magdalena Niedźwiedzka ma lekkie pióro, a jej postaci są autentycznie. Oprócz historii księcia dostajemy również obraz pracy specjalistów od wizerunku czy asystentek zarówno księcia Karola jak tych z dużego domu (mam tutaj na myśli Buckingham Palace).
Książę Filip skradł moje serce. To jak umiejętnie potrafi wbić szpilkę innym, ale to w taki sposób, że ta osoba nawet się nie zorientuje. Podziwiam także Królową Elżbietę za jej cierpliwość do Karola.
Magdalena Niedźwiedzka opisała zgrabnie kilka lat z życia monarchii brytyjskiej. Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom brytyjskiej rodziny królewskiej.
Ja bardziej interesuję młodszym pokoleniem Windsorów (książę i księżna Cambridge czy też książę i księżna Sussex), mimo wszystko dobrze czytało mi się Opowieści z angielskiego dworu. Pani Magdaleno, to może teraz jakaś biografia fabularyzowana Williama lub Kate? Z przyjemnością bym przeczytała.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Za książkę dziękuję Prószyński i S-ka.
Zapraszam na mój Instagram oraz na Instagram Prószyński i S-ka.
Trzecia część trylogii "Opowieści z angielskiego dworu" przedstawia losy księcia Karola i Camilli Parker Bowles po tragicznej śmierci księżnej Diany w 1997 roku. Akcja została doprowadzona do drugiego małżeństwa następcy tronu w roku 2005.
Oprócz dalszego życia dwojga słynnych bohaterów prezentuje galerię nieprzeciętnych i wpływowych postaci z ich otoczenia. Ukazuje historię wielkich namiętności, walkę o prawo do samostanowienia, a także starania o określenie swojej roli w świecie. Trylogia jest pierwszą próbą powieściowej fabularyzacji życia Diany, księżnej Walii, Camilli, obecnej księżnej Kornwalii, i księcia Karola. To swego rodzaju subiektywne studium ich życia.
Magdalena Niedźwiedzka, autorka zbeletryzowanych biografii "Królewska heretyczka" i "Maria Skłodowska-Curie" oraz cyklu "Opowieści z angielskiego dworu". Łączy pracę na uczelni technicznej z pisaniem powieści. W wolnych chwilach maluje obrazy olejne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz