Ewa Pągowska w swojej najnowszej książce zagląda za zamknięte drzwi gabinetów psychiatrów oraz szpitali psychiatrycznych. Przez wiele lat psychiatria była nazywana czarną ową medycyny. Do dzisiaj osoby chore psychicznie są kojarzone z wieloma stereotypami, przez co nie chcą o tym mówić. Nie chodzą do lekarzy, cierpiąc w samotności.
Psychiatria przez lata była uznawana za czarną owcę medycyny i budziła wiele kontrowersji. Nawet dziś osoby cierpiące z powodu chorób psychicznych muszą się mierzyć z krzywdzącymi stereotypami.
Ewa Pągowska szczerze i bez tabu rozmawia z psychiatrami o tym, jak wyglądają kulisy pracy w ich zawodzie i jaka jest naprawdę kondycja psychiczna Polaków. Podejmuje między innymi tematy związane z depresją, schizofrenią, a także leczeniem dzieci i młodzieży. Pyta o to, jakie konsekwencje dla naszego zdrowia mentalnego będzie mieć doświadczenie pandemii.
Nie unika trudnych tematów jak zaburzenia psychopatów lub dewiacje seksualne. Sprawdza, ile prawdy jest w historiach dotyczących stosowania elektrowstrząsów, przerażających warunków panujących w szpitalach czy faszerowania dzieci lekami bez zgody ich rodziców.
Autorka podzieliła swoją książkę na piętnaście części. W każdej z nich omawia wybraną przez siebie chorobę lub zagadnienie. Psychiatrzy napisana jest formie wywiadu. Autorka zaprosiła do rozmowy wielu specjalistów z dziedziny psychiatrii. Całość w sposób zrozumiały dla czytelnika odpowiada na pytania, które na pewno wielu z was nurtowały.
Nie jest to książka pełna medycznych definicji. Kwestie w niej poruszane są jasno wytłumaczone, więc nie powinny sprawiać problemów w zrozumieniu tekstu. Ja mam już za sobą kilka książek o podobnej tematyce, więc większość rzeczy nie była dla mnie zaskoczeniem, ale mimo to myślę, że jest to wartościowa pozycja, warta uwagi. Ewa Pągowska pokazuje realia polskiej psychiatrii. Nie znajdziecie tutaj opowieści pacjentów, a kulisy pracy specjalistów.
Autorka porusza w swojej książce takie zagadnienia jak depresja, uzależnienia, schizofrenia, zaburzenia osobowości. Dowiecie się z niej także, jak wygląda w Polsce psychiatria dziecięca oraz o kontrowersyjnych metodach leczenia. Całość jest bardzo ciekawa i przydatna.
Ilość stron: 352
Wydawnictwo: Znak
Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Wydawnictwu Znak ;)
Zajrzyjcie na mój profil na Instagramie oraz na Instagram Wydawnictwa Znak.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz