[687] Recenzja: Katar 2022. Skarb młodego kibica – Joanna Bachanek



„Gol! Gol! Goool!”, czyli wielkie piłkarskie emocje.


Katar 2022 to przewodnik po tegorocznych Mistrzostwach Świata. Joanna Bachanek to redaktorka oraz autorka książek i artykułów, oraz wielka fanka różnorodnych sportów. Jej najnowsza książka to wielka gratka dla fanów piłki nożnej. Ja jako wielka fanka tego sportu nie mogłam sobie odpuścić tej książki.




Wspaniała wiadomość dla wszystkich kibiców piłki nożnej – rozpoczęło się wielkie odliczanie! Za chwilę piłkarska gorączka ogarnie cały świat. Kogoś to dziwi? Nie! Piłka nożna to, bez dwóch zdań, wyjątkowy sport, najwspanialsza gra zespołowa na świecie.
Dzięki książce Skarb młodego kibica każdy fan futbolu będzie przygotowany do kibicowania podczas najbliższych mistrzostw świata. Znajdziecie tu sporą dawkę historycznych faktów, fascynujące ciekawostki oraz ważne informacje o mundialu w Katarze. Poznacie drużyny i gwiazdy futbolu – najlepszych z najlepszych, którzy stoczą bój o najcenniejsze trofeum. Ten mundial zapewne będzie niezapomniany. A jeśli uzupełnicie, przygotowane specjalnie dla was, pomeczowe tabele i wpiszecie statystyki, powstanie wyjątkowa pamiątka z 22. Mistrzostw Świata.


FIFA Word Cup 2022 rozpoczyna się już 20 listopada i potrwa do 18 grudnia. Turniej jest nietypowy pod wieloma względami. Impreza ma miejsce w późniejszych miesiącach niż zazwyczaj (ze względu na klimat Kataru, gdzie latem temperatury wynoszą nawet 50 stopni Celsjusza). Także godziny meczów dla wielu będą niewygodne – w fazie grupowej będą to następujące godziny: 11:00, 13:00, 17:00 oraz 20:00. Sam gospodarz turnieju nigdy nie brał udziału w takich imprezach. Również kibice nie będą mieli łatwego życia (po internecie krąży nieoficjalny „kodeks mundialowy”, który między innymi zakazuje odkrywania ramion i kolan, homoseksualizmu, czy też picia alkoholu). Dla polskiego kibica chęć obejrzenia na żywo meczu to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych — drogie bilety lotnicze i noclegi, a same bilety na mecz są o ponad połowę droższe niż te z Mundialu w Rosji w 2018 roku. Dziennikarzy obowiązuje wiele zakazów m.in. zakaz filmowania miejsc zamieszkania pracowników, budynków rządowych, miejsc kultu oraz prywatnych mieszkań. Jednak największą kontrowersję budzi sam wybór Kataru jako gospodarza, gdyż jest to państwo łamiące prawa człowieka — wykorzystywanie pracowników, którzy praktycznie traktowani są jako niewolnicy. Jest to także najdroższy w historii (220 miliardów dolarów) mundial (poprzednim wystarczyło około 45 miliardów dolarów).

Autorka tej książka skupia się jednak nie na kontrowersjach wokół Mistrzostw Świata, a na 32. reprezentacjach, które będą walczyć o Puchar Świata. Przedstawia każdą z drużyn mundialu: najlepszych zawodników, trenerów, miejsce w rankingu FIFA, osiągnięcia czy też historię danej grupy. Na początku dowiecie się co nieco o poprzednich Mistrzostwach Świata — od 1930 roku do 2018 roku. Później autorka ujawnia historię piłki i to z czego ją tworzono. Następnie znajdziecie kilka zdań o każdym z 8 stadionów, na których będą odbywać się mecze. Oprócz tego Bachanek opisuje drogę do Kataru, czyli Eliminacje, przywołuje życiorysy najlepszych polskich sędziów i piłkarzy.



Książka jest bardzo kolorowa — zawiera wiele rysunków i zdjęć, dzięki czemu przyjemnie się ją czyta. Znajdują się tutaj także miejsca na zapisy wyników meczu, najlepszych zawodników czy też na statystyki. Jest to ciekawa pozycja zawierająca wiele ciekawostek z futbolowego świata. Sprawdzi się także jako lektura dla młodego kibica.




Ilość stron: 144
Wydawnictwo: Rebis




Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Domu Wydawniczemu REBIS ;)








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Mrs Black | WS X X X