[043] Recenzja: Cała prawda o zwierzętach – Lucy Cooke

"Kluczem do zrozumienia prawdy na temat zwierząt jest kontekst", czyli Lucy Cooke przedstawia całą prawdę o zwierzętach.

Jeszcze takiej książki to nie było na tym blogu. Cała prawda o zwierzętach. Zakochane hipopotamy, naćpane leniwce i inne dzikie historie to książka popularnonaukowa. Lubię takie czytać, dowiadywać się nowych rzeczy. Tutaj Cooke opowiada o zwierzętach w tak ciekawy sposób, że z pozoru nudne zwierzęta nabierają charakteru. W humorystycznym stylu możemy poznać węgorza, bobra, leniwca, hienę, sępa, nietoperza, żabę, bociana, hipopotama, łosia, pandę i pingwina oraz szympansa. 324 strony niewiarygodnie wciągających historii.

Lucy Cooke jest doktorem zoologii po Uniwersytecie Oxfordzkim; jest brytyjską prezenterką telewizyjną i autorką wielu programów. Prowadzi i produkuje programy przyrodnicze w BBC, ITV czy też National Geographic. W swojej książce postanawia złamać mity na temat zwierząt. Wykorzystuje Arystotelesa, Leonarda da Vinci czy też Walta Disneya.

Cooke nie używa skomplikowanych pojęć, wszystko jest wyjaśnione i nie powinno stwarzać problemów czytelnikowi. Bardzo podobało mi się nastawienie autorki – nie boi się ona krytykować czy też mówić sarkastycznie o naukowcach. Rozdział o bobrach to majstersztyk.

Muszę jeszcze zwrócić uwagę na sposób w jaki została wydana książka. Twarda oprawa i cudowne rysunki zwierząt, które skradły mi serce. Dostajemy też wiele zdjęć. Brawa dla pomysłodawców. 

Całość utrzymana jest w dowcipnym stylu i na pewno zmieni sposób w jaki patrzycie na naturę. Autorka powala swoją ogromną wiedzą. Każda strona to kolejne zaskakujące informacje, których raczej nie dowiecie się na lekcjach biologii. W wesoły sposób Cooke zaprezentowała świat zwierząt, inny niż nam się wydaje. Chcesz poznać prawdę? Sięgnij po Całą prawdę o zwierzętach. Gwarantuję, że się nie zawiedziesz, a nawet zaśmiejesz się w nie jednym miejscu.

Wydawnictwo: Bukowy Las
Ilość stron: 380


Dziękuję za możliwość przeczytania tej książki wydawnictwu Bukowy Las.


Zapraszam na mój Instagram oraz Instagram Bukowy Las.


Naćpane leniwce, usychające z miłości hipopotamy i inne opowieści z dzikiej strony dzikiej przyrody

"Liczne podróże Cooke, jej praca badawcza i wspaniałe poczucie humoru sprawiają, że Cała prawda o zwierzętach to fascynujący współczesny bestiariusz". Seattle Times

Zaskakująca prawda o zwierzętach to genialna opowieść o świecie przyrody. W rolach głównych występują tu między innymi chore z miłości hipopotamy, naćpane leniwce i żaby w pantalonach z tafty.
Rzymianie opisywali hipopotama jako ziejącego ogniem konia rzecznego, który pocił się krwią. Zianie ogniem było oczywiście czystą fantazją, natomiast krwawy pot – czyli czerwoną wydzielinę sączącą się z jego skóry – rzeczywiście mogli widzieć i skojarzyli to zjawisko ze starodawną sztuką upuszczania krwi.
Historia obfituje w podobne opowieści o zwierzętach, wymyślone przez najinteligentniejszych i najbardziej wpływowych ludzi, począwszy od Arystotelesa aż po Disneya. Oglądając filmik o baraszkujących małych pandach czy zdjęcia pingwinów „trzymających się za ręce”, często dokonujemy projekcji własnych wartości na zwierzęta – niewinności, wstrzemięźliwości, pracowitości. I wolimy nie myśleć o tym, że łosie są pijakami, a pingwiny notorycznymi cudzołożnikami.
W Zaskakującej prawdzie o zwierzętach zoolog Lucy Cook obnaża wiele mitów – że węgorze powstają z piasku, jaskółki hibernują pod wodą, a niedźwiedzice rodzą bezkształtne bryłki, z których potem wylizują kształt misia – dowodząc, że legendy, które tworzymy, ujawniają zdumiewająco wiele o nas samych.
Ludzie udali się na Księżyc i odkryli bozon Higgsa, ale jeśli chodzi o zrozumienie zwierząt, wciąż mamy przed sobą długą drogę. Lucy Cooke zabiera nas w podróż po świecie, by pokazać nam ciekawostki w rodzaju kolumbijskiego kastratora hipopotamów czy chińskiego handlarza porno pandy - wszystko po to, aby odkryć tajemnice i często zabawne lub dziwne przyzwyczajenia przedstawicieli królestwa zwierząt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Mrs Black | WS X X X