[073] Recenzja: Policjanci. Bez munduru – Katarzyna Puzyńska


„To jest jednak służba hierarchiczna, więc nie ma do końca miejsca na indywidualizm i szalone pomysły jednostki.”, czyli policjanci bez munduru.


Policjanci. Bez munduru to najnowsza książka Katarzyny Puzyńskiej, która zasłynęła serią o Lipowie (która jeszcze przede mną). W Policjanci. Ulica autorka zajęła się funkcjonariuszami OPP (Odziały Prewencji Policji), OPI (Ogniwo Patrolowo-Interwencyjne) i ruchu drogowego. Natomiast w Policjanci. Bez munduru Puzyńska przedstawia pracę funkcjonariuszy CBŚP (Centralne Biuro Śledcze Policji), Wydziału Kryminalnego, technika kryminalistyki, medyka sądowego czy też psychologa policyjnego.


Ta książka jest zabójczo ciekawa, dosłownie. Całość zaprezentowana jest w formie wywiadu. Czterech policjantów i cztery policjantki. Opowiadają oni o swojej trudnej pracy, o mrożących krew w żyłach sytuacjach, ale nie brakuje też zabawnych incydentów. Puzyńska duży nacisk kładzie na rolę kobiety w policji, która – bądźmy szczerzy – ma dużo trudniej niż mężczyzna. Musi znosić lekceważenie i wyśmiewanie ze strony kolegów z pracy. Zdarzają się przypadki gdzie policjanci specjalnie ociągają się z pomocą swoim koleżankom.


Zróżnicowana tematyka sprawia, że czytelnik nie będzie się nudził. Możemy przekonać się, na czym polega praca w CBŚP, czym różni się praca w wydziale operacyjnym od tej w dochodzeniówce. Policjanci w sposób atrakcyjny opowiadają o trudach swojej pracy o tym, jak praca oddziaływuje na ich życie prywatne.

Bohaterowie opowiadają także o zabawnych sytuacjach jakie przytrafiły się im podczas służby.


Puzyńska łamie stereotypy krążące wokół policjantów. Jest to bardzo wartościowa pozycja i dość trudny temat do poruszania. Społeczeństwo ma różne zdanie na temat policji, w większości po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, na czym polega służba.


Kupując tę książkę, wspierasz rodziny funkcjonariuszy, którzy słowa roty ślubowania wypełnili do końca. Autorka połowę swojego honorarium przekazuje na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Ilość stron: 311
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka


Za książkę dziękuję Prószyński i S-ka ;)



Najpoważniejsze przestępstwa i najbrutalniejsze zbrodnie to ich codzienność. Funkcjonariusze operacyjni i dochodzeniowi wydziałów kryminalnych oraz Centralnego Biura Śledczego Policji, technik kryminalistyki, medyk sądowy i psycholog policyjny zdradzają swoje sekrety. Zabójstwa, rozboje, zorganizowane grupy przestępcze, terroryzm, narkotyki, sekcje zwłok to tylko część tego, z czym muszą się mierzyć. Jakie konsekwencje ma praca na pełnej adrenalinie? Ile prawdy jest w stereotypach dotyczących policjantów? Co tak naprawdę dzieje się za murami jednostek? Jak cienka jest bariera, którą każdego dnia można przekroczyć? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Mrs Black | WS X X X