[169] Enola Holmes: Sprawa Leworęcznej Lady – Nancy Springer


„Najboleśniejszą krzywdą, jaka mogłaby mnie spotkać, jest utrata wolności i wtłoczenie w konwencjonalne ramy prowadzenia domu i małżeństwa”, czyli Enola Holmes powraca z kolejną sprawą.


Jako wielka fanka twórczości Arthura Conana Doyle'a nie mogłam sobie odpuścić tej książki. W tamtym roku przeczytałam pierwszy tom Enoli: Sprawa zaginionego markiza i od tamtego czasu nie mogłam się doczekać kontynuacji. Czy Sprawa Leworęcznej Lady będzie równie dobra co jej poprzedniczka?

Jestem wielką fanką Sherlocka Holmesa (zarówno książek Arthura Conan Doyle'a, filmów, jak i serialu Sherlock produkcji BBC) i czytam wszystko, co ma tylko z nim związek. Enola Holmes to książka o młodszej siostrze Sherlocka i Mycrofta, więc dla mnie pozycja obowiązkowa. Enola skradła moją sympatię już od pierwszego tomu i ze zniecierpliwieniem czekałam na kontynuację jej przygód w XIX-wiecznym Londynie.


Enola to niezwykle inteligentka dziewczynka, która próbuje rozwiązywać zagadki kryminalne niczym jej starszy brat Sherlock. Nie jest ona idealną kopią Sherlocka, co mnie bardzo cieszy. Dziewczynka jest rezolutna i ciekawska. Drugi tom jest o wiele lepszy. Autorka idealnie wczuła się w klimat miasta, ale też i sprawa, którą zajmuję się Enola, jest dużo lepiej skonstruowana.


Sporo czasu Nancy Springer poświęca emancypacji kobiet. Enola jest podręcznikowym przykładem sufrażystki – nie wyobraża sobie, że miałaby zajmować się tym wszystkim, co kobiety w XIX wieku. Sherlock natomiast uważa, że kobiety są dużo gorsze i że nigdy nie dorównają mężczyzną. Co oczywiście nie podoba się dziewczynce i pragnie utrzeć nosa bratu.

W książce wracają dobrze znani z pierwszego tomu postacie – Sherlock i Mycroft Holmes. Dostajemy także Doktora Watsona. Wkrótce ma powstać film z Milly Bobby Brown (Jedenastka z Stranger Things (Netflix)), dlatego warto zapoznać się z lekturą, zanim zostanie ona przeniesiona na wielki ekran.

Duża czcionka ułatwia czytanie, a piękne wydanie zachęca do lektury. Jeśli jeszcze nie znacie Enoli, to nie zwlekajcie dłużej i zapoznajcie się z pierwszym tomem. Wydawnictwo zakupiło prawa do serii sześciu (!) książek o Enoli, więc czekamy na kolejne tomy.

Ilość stron: 252
Wydawnictwo: Poradnia K


Za możliwość przeczytanie tej książki dziękuję Poradnia K Wydawnictwo ;)

Zapraszam na mój Instagram oraz na Instagram Poradnia K Wydawnictwo.




Polscy czytelnicy poznali młodszą siostrę słynnego Sherlocka w listopadzie zeszłego roku, kiedy to rozwiązała swą pierwszą sprawę, odnajdując zaginionego markiza. W „Sprawie leworęcznej lady”, której premiera zaplanowana jest na 18 września, Enola, wcielając się w rolę asystentki znanego perdytorysty, panny Ivy Meshle, prowadzi dochodzenie dotyczące zaginięcia lady Cecily Alistair, a przy okazji dowiaduje się, jakie są konsekwencje leworęczności w wiktoriańskim społeczeństwie oraz co to znaczy „proletariat”.

Czytelnicy pokochali odważną nastolatkę-detektywa, która nie bacząc na konwenanse podróżuje na rowerze i przemierza samotnie ulice wielkiego miasta w poszukiwaniu matki i nowych spraw do rozwiązania. Enola jest bystra i ma dobre serce – nocami pomaga londyńskim biedakom, rozdając jedzenie i ciepłe ubrania. W dzień natomiast ukrywa się przed braćmi i tropi złoczyńców i krętaczy.

Fani Enoli mają jeszcze jeden powód do radości – właśnie powstaje filmowa adaptacja serii Nancy Springer. Odpowiedzialna za projekt firma producencka Millie Bobby Brown, PCMA Productions, ogłosiła niedawno pełną obsadę filmu - główną rolę zagra właśnie słynna Jedenastka z serialu „Stranger Things”, która tak mówi o książce i bohaterce: „Pełna mocy, zdolna i inteligentna… Z ważnym przesłaniem: możesz zrobić, co tylko zechcesz, wystarczy, że się na to zdecydujesz”. Rola Sherlocka Holmesa przypadła znanemu z roli Wiedźmina w nadchodzącej produkcji Netflixa Henry'emu Cavillowi, a Helena Bonham Carter wcieli się w rolę matki rodzeństwa. Pierwszy film wejdzie na ekrany w 2020 roku.

„Seria powieści o Enoli to nie lada gratka dla młodych wielbicieli Sherlocka. Zadziorna i zbuntowana nastolatka sprzeciwia się wszelkim konwenansom, bo chce być wolna i robić to, co kocha – zostać detektywką. A łatwo nie jest. Mamy tu przecież XIX-wieczny Londyn, gdzie kobiety nie mają żadnych praw i perspektyw! Enola się nie poddaje – walczy o siebie i swoją pasję. Świetna przygoda dla młodych dziewczyn!”

– mówi Joanna Bażyńska, prezes wydawnictwa Poradnia K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Mrs Black | WS X X X