[192] Recenzja: SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać? – Jakub Chełmiński


„Bo Niemiec wcale „nie płakał, jak sprzedawał”, tylko zacierał ręce, że pozbył się kłopotu”, czyli o smogu słów kilka.


SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać? to książka, która porusza dość ważny problem współczesnego świata. Smog. Czym on właściwie jest i jak wielkie miasta sobie z nim radzą (albo i nie)? Jakub Chełmiński w swojej książce stara się przedstawić ten problem w sposób przystępny dla czytelnika.

Jakub Chełmiński odwiedza wielkie aglomeracje, miasta oraz wsie, by zobaczyć, jak w praktyce wygląda problem smogu w Polsce i jakie są przyczyny zanieczyszczenia powietrza. Opisuje zaangażowanie mieszkańców i rozmawia z działaczami, którzy niejednokrotnie walczą nie tylko ze smogiem, lecz także z urzędowymi procedurami. Rewiduje fakty i mity narosłe wokół smogu: czy paląc drewnem w piecu też możemy przyczyniać się do jego powstawania? Co bardziej truje środowisko: diesel czy benzyna? Dlaczego wiele maseczek antysmogowych jest nieskutecznych? Czy wdychając zanieczyszczone powietrze będziemy żyć rok krócej? Jak działają tabletki antysmogowe? I czy Kraków ma najgorsze powietrze ze wszystkich miast w Polsce?



Nastał sezon grzewczy, a co za tym idzie, powrócił smog. Na pewno nie raz stykaliście z nim czy to osobiście, czy słyszeliście o nim w dziennikach informacyjnych. Nie można przed tym uciec. Wiele się o nim mówi, ale trzeba również zacząć działać. Chełmiński ukazuje jak, wielkie aglomeracje radzą sobie z tym problemem.

Autor obala mity i ujawnia fakty. Kraków ma najgorsze powietrze? Nie do końca. Najbardziej zanieczyszczoną miejscowością jest Skała (miejscowość w województwie małopolskim w pobliżu Krakowa), która jest również najbardziej zanieczyszczoną miejscowością na świecie! Czy w domu jesteśmy wolni od smogu? Owszem, w domu jest lepsze powietrze, ale nie chroni on nas przed smogiem.


Ale smog jest związany nie tylko z sezonem grzewczym. Samochody są kolejnym winowajcą zanieczyszczania powietrza. Rozpoczął się koniec samochodów z silnikami diesla na Zachodzie, a co za tym idzie, ich ceny będą spadać. A to z kolei spowoduje, że Polacy będą je kupować, a więc zanieczyszczenie będzie się zwiększać. „Co nie będzie mogło kopcić na ulicach Berlina, Stuttgartu czy Hamburga, pojawi się na polskich drogach”.


SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać? to niebywale ciekawa książka poruszająca ważny temat. Autor porusza wiele kwestii związanych ze smogiem i tym jak państwo do niego podchodzi. Podaje dokładne dane, obala mity i ujawnia fakty. Społeczeństwo musi wreszcie przyjąć do wiadomości, że smog nas zabija. Może właśnie ta książka uświadomi, że sami sobie wyrządzamy krzywdę.


Ilość stron: 319
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie



Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Wydawnictwu Poznańskiemu ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Mrs Black | WS X X X