„Wyobraźnię uważa się niekiedy za potężne narzędzie, dzięki któremu nasz umysł potrafi działać w oderwaniu od ograniczeń rzeczywistości”, czyli kilka słów o wyobraźni.
Wyobraź to sobie to już osiemnasta książka z serii popularnonaukowej ZROZUM Wydawnictwa Poznańskiego. Bardzo lubię ten cykl. Jestem na bieżąco z tymi książkami i zawsze z wielką przyjemnością sięgam po kolejne tomy, które nie tylko okazują się prawdziwą skarbnicą wiedzy, ale i też zbiorem ciekawostek i nieznanych mi dotąd faktów. A to wszystko jest przedstawione zawsze w sposób zrozumiały nawet dla osób, które na co dzień nie interesują się danym tematem.
Łukasz Jach, autor książki Od ucha do ucha. Homo sapiens się śmieje, tym razem zabiera nas w podróż do świata wyobraźni.
Zazwyczaj sądzimy, że bujna (ale bez przesady!) wyobraźnia to zaleta. Czasami jednak zastanawiamy się, co też sobie wyobrażaliśmy, gdy podejmowaliśmy taką, a nie inną decyzję. Wygląda na to, że wyobraźnia wywiera spory wpływ na nasze postępowanie, ale nierzadko płata nam figle. Jakie są więc mechanizmy jej działania?
Autor, odwołując się do odkryć psychologii, socjologii i antropologii, opisuje, jak dawniej postrzegano działanie wyobraźni i co o niej wiemy dziś. Wyjaśnia, dlaczego ludzie tak dużo fantazjują o seksie, czemu dla wielu z nas atrakcyjna jest przemoc oraz co wyobraźnia ma wspólnego z budową ludzkiego ciała. Pokazuje też, jak za jej sprawą zmieniają się schematy naszego myślenia, a opinie, które uważaliśmy za naturalne, przestają być takie oczywiste.
Na końcu każdego rozdziału znajdują się ćwiczenia, pozwalające wykorzystać zebraną wiedzę w praktyce i… rozgrzać wyobraźnię do czerwoności.
Tym razem dostajemy książkę polskiego autora — Dr. Łukasza Jacha, który pojawił się w tej serii. Od ucha do ucha wyszło również spod jego pióra. Wyobraź to sobie to opowieść o naszej wyobraźni, czy jak to zgrabnie przedstawia podtytuł — psychologiczna opowieść o bujaniu w obłokach. Zastanawialiście się kiedyś, czym tak naprawdę jest wyobraźnia? Autor w swojej książce stara się wytłumaczyć psychologiczne podłoże, więc znajdziecie tutaj wiele specjalistycznych terminów, co może przytłoczyć czytelnika, który wcześniej nie miał zbyt wielu spotkań z psychologią. Łukasz Jach wprowadza nas powoli w świat wyobrażeń i fantazji. Na potwierdzenie tego, o czym pisze, przedstawia wyniki badań.
Ciekawym aspektem są ćwiczenia, które znajdziecie na końcu każdego rozdziału. Sami możecie je wykonać i przekonać się na własnej skórze, o czym tak naprawdę pisze autor. Trochę brakowało mi w niej typowych ciekawostek, z których słynie ta seria. W tej książce sporo naukowych pojęć, które mogą niektórych trochę nudzić.
Wyobraź to sobie to książka, z której dowiecie się jak wielu ludzi snuje fantazje o morderstwach, po co nam wymyśleni przyjaciele czy też, dlaczego dla niektórych przemoc jest czymś pociągającym. Ta pozycja nie jest długa, ale posiada w sobie wiele informacji. Czyta się ją dosyć szybko, a sam temat jest bardzo ciekawie poprowadzony. Na pewno dowiecie się z niej czegoś ciekawego.
Ilość stron: 254
Wydawnictwo: Poznańskie
Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Wydawnictwu Poznańskiemu ;)
Zajrzyjcie na mój profil na Instagramie oraz na Instagram Wydawnictwa Poznańskiego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz