[085] Recenzja: Znikający stopień – Maureen Johnson


„Człowiek wdaje się w podejrzane interesy z samym sobą, a nie mogąc się z nich już wywikłać, robi jeden nieodwracalny.”, czyli Nieodgadniony powraca w świetnym stylu.


Znikający stopień to kontynuacja Nieodgadnionego, który znalazł się na mojej liście 15 najlepszych książek 2018 roku. Znikający stopień to kryminał dla młodzieży; jest to druga część trylogii Truly Devious. Autorkę możecie kojarzyć m.in. z Kronik Bane'a (szczególni Ci, którzy czytali Dary Anioła Cassandry Clare).

Stevie Bell to fanka kryminałów i kryminalistyki. Próbuje stosować techniki Sherlocka Holmesa (w książce wspomniany jest oryginał od Arthura Conan Doyle'a czy też serial BBC), które mają pomóc rozwiązać jej sprawę sprzed lat. W Nieodgadnionym zapoznaliśmy się ze sprawą Alberta Ellinghama, który założył sławną Akademię. Jego żona i córka zostały porwane. Zaginęły one w kwietniu 1936 roku i choć Iris (żona Alberta) zostaje odnaleziona martwa w jeziorze, to ciało Alice (córki) nigdy nie znaleziono. W Znikającym stopniu wreszcie dostajemy odpowiedź na nurtujące nas pytania. Dowiecie się, kim jest tajemniczy Nieodgadniony i w jaki sposób zostały porwane Alice i Iris.

To nie wszystko. Stevie wraca do Akademii dzięki Edwardowi Kingowi, który jest wpływowym politykiem. Sama Bell nie popiera jego przekonań. Mimo to godzi się na pewien układ: wraca do szkoły, a w zamian dopilnuje, aby David (syn Kinga) nie sprawiał problemów. Po powrocie do szkoły dziewczyna rzuca się w wir pracy. Próbuje rozwiązać sprawę sprzed lat i jednocześnie zajmuje się zniknięciem Ellie, która po wydarzeniach w Nieodgadnionym uciekła.


Dużo oczekiwałam od tej kontynuacji i nie zawiodłam się. Historia wciąga od pierwszych stron i nie pozwala oderwać się choćby na chwilę. Znikający stopień przeczytałam w całości jednego dnia w kilka godzin. Nie mogłam odłożyć tej książki, póki nie dowiedziałam się, kto zabił. Pojawia się nawet wzmianka o Polsce.


W książce znajdziecie mnóstwo tropów i zagadek, które na koniec tworzą spójną całość.  Znikający stopień tak jak i Nieodgadniony jest podobny do dzieł Agathy Christie – skupia się na zagadce, dążeniu do rozwiązania sprawy i znalezieniu winnego. Język jest lekki i przystępny.

Uwielbiam bohaterów tej książki, którzy są autentyczni. Nadal moim ulubionym jest Nate – wiecznie zrzędliwy i zrezygnowany z dystansem podchodzi do życia, ale nie sposób go nie polubić. Dużo mniej w tej części Janelle, a szkoda, bo to bardzo pozytywna i energiczna osóbka. W pierwszej części irytował mnie David, a teraz muszę przyznać, że go polubiłam.


Fabuła książki jest przemyślana, nie ma tutaj przypadków. Po raz kolejny dostajemy finał, który powoduje, że nie można doczekać się kontynuacji, która mam nadzieję, że wkrótce się ukarze. Co czeka Stevie? Jestem szalenie ciekawa.



Ilość stron: 396
Wydawnictwo: Poradnia K


Za możliwość przeczytanie tej książki dziękuję Poradnia K Wydawnictwo.

Zajrzyjcie na mój Instagram oraz na Instagram Poradnia K Wydawnictwo.



Druga część bestsellerowej trylogii „Truly Devious” napisanej przez Maureen Johnson z myślą o młodzieży, ukaże się nakładem wydawnictwa Poradnia K 15 maja tego roku. Książka nosi tytuł „Znikający stopień” i, jak poprzednio, pełna jest znaków zapytania, ale dostajemy również odpowiedzi.

Największym pragnieniem Stevie Bell jest rozwiązanie zagadki kryminalnej z przeszłości: w 1936 roku zaginęły żona i córka Alberta Ellinghama, a jedynym śladem w sprawie był tajemniczy list-zagadka od Nieodgadnionego. Stevie, uczennica pierwszego roku Akademii Ellinghama, zamiast odpowiedzi znajduje kolegę z roku – martwego. Przejęci rodzice zabierają ją do domu.

W drugim tomie Stevie powraca do Vermontu – za namową znienawidzonego Edwarda Kinga. Polityk jest w trakcie kampanii prezydenckiej i nie na rękę są mu wybryki syna, Davida. King proponuje układ: Stevie będzie kontynuować naukę, a w zamian dopilnuje, żeby David, z którym łączy ją coś więcej niż tylko znajomość, nie sprawiał problemów.

Stawka jest jednak znacznie wyższa. Kim jest morderca? Jakie znaczenie ma zagadka pozostawiona przed laty przez Alberta Ellinghama? Co kryje się w sprawie Nieodgadnionego? Zdarzenia sprzed dziesięcioleci mają wpływ na to, co dzieje się tu i teraz…

Wszyscy fani pierwszej części, ale też Agathy Christie czy Arthura Conan Doyle’a, nie mogą przegapić drugiego tomu – jest równie mroczny i zagadkowy, co „Nieodgadniony”.

„Szkoła Ekscentryków okazuje się równie emocjonująca jak Szkoła Czarodziejów w Hogwarcie”. –
Joanna Olech, „Książki. Magazyn do Czytania”, o pierwszym tomie serii.

„Wciągająca książka, opowiadająca nie tylko o zagadkowych przestępstwach, ale też o naturze lęku, procesie twórczym i sławie”. 
John Green, autor książek: Gwiazd naszych wina i Żółwie aż do końca

Spójrz: zagadka, czas się bawić.
Użyć sznura, spluwę sprawić?
Ostre noże lśnią tak cudnie.
Trutka wolna – działa trudniej…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Mrs Black | WS X X X