Harry Potter i Zakon Filozofów to filozoficzna podróż przez uniwersum stworzone przez J. K. Rowling. Ja jako wierna fanka tej serii nie mogłam się oprzeć lekturze. Książka została pięknie wydana — w twardej oprawie ze złotym brzegiem. Będzie się dobrze prezentować w biblioteczce. Ale czy jest warta lektury?
Przeczytałeś wszystkie książki o Harrym Potterze i obejrzałeś wszystkie filmy – uważasz, że ten świat nie może cię już niczym zaskoczyć?
A może, jak każdemu mugolowi, wydaje ci się, że to bajeczki dla dzieciaków?
Tak czy inaczej – jesteś w głębokim błędzie!
Ukryte miejsca, kontrola umysłów, mroczne tajemnice, a nawet kamień filozoficzny – to tylko zasłona. Głębiej zaszyta jest prawdziwa filozofia. Czy zdołasz ją odszukać?
Stoisz na peronie 9¾!
Przed tobą wyprawa do świata Hogwartu, w którym odbijają się najważniejsze idee ludzkości: wolność i władza, dobro i zło, cierpienie i przeznaczenie, a po korytarzach snują się cienie Sokratesa, Platona i Kanta.
Odczytaj filozoficzny przekaz ukryty między wierszami. Niektóre z tych pomysłów i idei wydadzą ci się rewolucyjne, inne może dziwaczne, jeszcze inne zafascynują cię swoim geniuszem. Jedno jest pewne – przeżyjesz niezwykłą przygodę, nurkując jeszcze głębiej w krainę magii… i filozofii.
Gwendal Fossois ukazuje filozoficzne rozważania na temat działania Wizengamotu, władzy i sprawiedliwości. Autor zastanawia się nad moralnością czarodziejów, walką dobra ze złem, etyką cnoty oraz problematyką śmierci. To naprawdę sporo zagadnień, ale dla zagorzałych Pottherhead nie powinno to stanowić wyzwania. Wcześniej aż tak nie rozkładałam na czynniki pierwsze przygód Harry'ego Pottera, dlatego ta książka na wiele spraw otworzyła mi oczy.
To uniwersum, które w dalszym ciągu się rozrasta — fani tworzą różne fanfiction, robią konwenty, a także dostajemy produkcje specjalne (takie jak np. Harry Potter - 20. rocznica: Powrót do Hogwartu z 2022 roku), a na horyzoncie widnieje także serial produkcji MAX. Autor w swojej książce ujawnia ukryte znaczenia, analizuje zachowania bohaterów oraz ich charaktery, a także porównuje świat czarodziejów do mugoli i nawiązuje do mitologii. Znajdziecie tutaj również mnóstwo cytatów z książek, filmów, wywiadów i innych programów.
Język tej książki jest dosyć naukowy — znajdziecie tutaj wiele filozoficznego słownictwa, dlatego momentami można się trochę nudzić. Jednak myślę, że dla fanów nie będzie to wielka przeszkoda. Gwendal Fossois odpowiada na wiele pytań, rozwiewając wątpliwości — m.in. czy Ministerstwo Magii jest sprawiedliwe, czy też, dlaczego nie można zrezygnować z Turnieju Trójmagicznego. Myślę, że Harry Potter i Zakon Filozofów może się sprawdzić jak prezent świąteczny dla fanów tego czarodzieja.
Ilość stron: 237
Wydawnictwo: Znak Koncept
Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Wydawnictwu Znak :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz