TOP 15 przeczytanych książek w 2018 roku

Cześć! :)
Dzisiaj mam do Was podsumowanie 2018 roku. Oto 15 najlepszych książek, które przeczytałam w tym roku. Na końcu tego wpisu znajdziecie spis przeczytanych przeze mnie książek. 
Kolejność książek w moim podsumowaniu jest przypadkowa. W TOP 15 króluje Remigiusz Mróz, ale nie brakuje także innych polskich autorów takich jak Grzegorz Brudnik, Robert Małecki czy też Piotr Liana. Mam nadzieję, że 2019 będzie obfitował w równie dobre pozycje czytelnicze.  
Zaczynamy TOP 15 2018 roku:



Remigiusz Mróz HASHTAG
Solidna psychologiczna podróż przez ponad 400 stron ujawnia jak bardzo media społecznościowe mają wpływ na nasze życie. Twitter, Facebook, Instagram – w dobie Internetu nic nie wydaje się niemożliwe.

Dodajmy do tego pociąg do pieniędzy, a uzyskamy obraz dzisiejszej społeczności.

Wracając do książki... Mróz po raz kolejny udowodnił, że jest pracowitym i płodnym (ta szybkość wydawania książek to to, co uwielbiam!) autorem.
W książce, królują dialogi, które tak wielbię. Nie lubię jak autor przez kilka stron rozwodzi się nad opisem łąki (przykład Elizy Orzeszkowej, aż prosi się o dodanie).





Remigiusz Mróz TESTAMENT



Nie rozczarowałam się. Książka w kilku momentach mnie zaskoczyła, nie pozwalając się oderwać. Relacja Chyłki z Zordonem jak najbardziej na plus - mam nadzieję, że mimo wszelkich przeciwności, stworzą dobry związek.

Pozostaje pytanie: co dalej? Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy. Jest na co czekać. Z czystym sumieniem polecam Wam „Testament”. A jeśli jeszcze nie zapoznaliście z serią to nie zwlekajcie i lećcie czytać. Nie pożałujecie.








Remigiusz Mróz KONTRATYP
Rozwiązanie zagadki jest zaskakujące. Nie dowierzałam. W ogóle nie pomyślałam o tym. Mróz słynie z mocnych, cliffhangerowych zakończeń, ale to tutaj to majstersztyk. 

Co czeka ich dalej? Chyłka będzie musiała zmierzyć się z własnymi słabościami. Jak potoczą się jej relacje z Zordonem? Zostaje nam czekać na kolejny tom (oby ukazał się jak najszybciej). 

Kontratyp to według mnie jedna z najlepszych książek Remigiusza Mroza, świetny kolejny tom zmagań prawników z kancelarii Żelazny & McVay. Mnóstwo emocji i wzruszeń. Po prostu: Remigiusz Mróz pozamiatał. 








Ann Cleeves CZERŃ KRUKA


Historia jest tak dobrze napisana, że nie można się oderwać. Kończąc książkę i poznając mordercę zadałam sobie pytanie: "Dlaczego nie wzięłam tej postaci pod uwagę?". Koniec zaskoczył – w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Świetnie zbudowana intryga. Nie ma tutaj przesadnych opisów, wszystko czyta się płynnie i szybko.

Czerń kruka to także stereotypy – dokuczająca młodzież, odmieniec uznany za winnego, romans z nauczycielem (sugerowany). Jak w każdej społeczności nie da się ich uniknąć. Portret psychologiczny postaci jest fascynujący.








Ann Cleeves BIEL NOCY

Historia jest przemyślana, każdy wątek jest dopracowany. Ciekawe połączenie wydarzeń z przeszłości z teraźniejszością. I ten wciąż niesamowity klimat Szetlandów. Po raz kolejny jestem zachwycona książką Ann Cleeves i bardzo się cieszę, że zostaną wydane kolejne części (na które z niecierpliwością czekam).

Zakończenie to połączenie wielu wątków w wspólną całość. W trakcie czytania dostajemy fałszywe tropy, a autorka sprawnie manipuluje czytelnikiem. Nie zawiodłam się na tej części i chcę więcej. Książka idealna dla miłośników kryminałów, ale myślę, że osoby nie czytające takich książek także coś dla siebie znajdą






Robert Małecki SKAZA


Skaza to jedna z lepszych książek, które ostatnio czytałam. Trzyma w napięciu do ostatniej strony nie pozwalając oderwać się choćby na sekundę. Dużo dialogów, ciekawe opisy – to sprawia, że książkę czyta się szybko i czytelnik się nie nudzi. To jak najbardziej dobry początek nowej serii. Jestem ciekawa co dalej, jakie kolejne śledztwa przed Grossem.

Mam nadzieję, że Wada (tytuł kolejnej części wywnioskowany z ulotki wydawnictwa) ukaże się niedługo i wciągnie mnie tak samo jak Skaza. O Skazie mogę powiedzieć jeszcze: to kawał dobrej roboty!






Grzegorz Brudnik FRACHT



Wielki plus dla Brudnika za zrobienie researchu. Wie o czym pisze i wyjaśnia czytelnikowi, który może nie być zapoznany z tematem. Szczegółowe opisy statków to kuriozum. Niewielu autorów porywa się na robienie researchu dlatego ukłon w stronę Brudnika.

Fracht swoim klimatem przypomina skandynawskie kryminały. Osnute mgłą morze, niebanalne postacie i niezwykle dobrze zbudowana intryga. Czekam na więcej, panie Grzegorzu!









Piotr Liana ECHO SERCA

Historia trzyma w napięciu do ostatniej strony (tutaj pokłon w stronę wydawnictwa za rozmiar czcionki, dzięki któremu czyta się bardzo szybko). Towarzyszymy postaciom podczas śledztwa. Poznajemy bohaterów, którzy są bardzo sympatyczni. Każdy z nich ma swoją historię, charakter i poglądy. Są barwni i naturalni (przecież oni też są ludźmi i mogą popełniać błędy). Koniec książki jest zaskakujący (a to uwielbiamy). Dialogi nie są sztuczne ani wymuszone.

Książka napisana jest lekkim językiem. Nie spodziewałam się, że historia aż tak mnie wciągnie. Po przeczytaniu opisu myślałam, że będzie to przewidywalna historia, a tu proszę: taka niespodzianka! Genialna fabuła i rozbudowane wątki to niektóre zalety. Intrygująca zagadka nie pozwoli oderwać się czytelnikowi. Jestem mile zaskoczona. 






Mariette Lindstein DZIECI SEKTY
Książka jest niepokojąco wciągająca. Po prostu musisz wiedzieć, co się wydarzy. Thor opowiada nam historię szkoły na Wyspie Mgieł. Opisuje swojego ojca, jego tezy i sposób życia. Chłopak wiele razy buntował się i chciał zmienić swoje życie. Uciec, tak jak jego matka. Jedyną normalną osobą na wyspie jest matka Franza. Babcia podziela poglądy Thora, więc razem muszą działać.

Koniec tej książki to jak najbardziej dobry koniec trylogii. Nie szkoda mi Franza, ma na co zasłużył. Stracił coś cennego, czego nie odzyska (może potrzebował szoku, aby się zmienić, ale tego się nie dowiemy). Sofia nareszcie może odetchnąć. Jej rodzina jest bezpieczna, a Oswald już im nie zagraża.
Najlepsza z całej trylogii!






T. M. Logan KŁAMSTWA

Kłamstwa to świetny thriller. Każdy, kto tak namiętnie korzysta z portali społecznościowych, powinien się dwa razy zastanowić, zanim coś tam umieści. Książka trzyma w napięciu, chcemy się dowiedzieć prawdy oraz motywów, które kierowały mordercą.

Język jest przystępny, bardzo szybko się czyta. Historia jest ciekawa i jak najbardziej na czasie, ze względu na udział Facebooka. Efekt końcowy jest fantastyczny i zaskoczy pewnie nie jednego czytelnika. Warto przeczytać!








Louise Penny MARTWA NATURA



Książka przypomina mi trochę klimat serialu Eyewitness czy też Twin Peaks. Każdy ma jakąś tajemnicę. Nie brakuje tutaj typowego obrazu społeczeństwa – homofobia czy też rasizm. Czekam na kolejne przygody Armanda Gamache i mieszkańców Three Pines.

 Książkę czyta się szybko (ma ponad 300 stron), język jest przystępny. Bardzo podoba mi się ta okładka. Za nią serduszko dla wydawnictwa.








Maureen Johnson NIEODGADNIONY

Historia jest świetnie zbudowana. Z każdą stroną dostajemy coraz więcej tajemnic. Nie ma tutaj cukru (który możemy zaobserwować w typowych młodzieżówkach czy romansach), bohaterowie są autentyczni, nieprzerysowani. 

Książka jest podobna do dzieł Agathy Christie – skupia się na zagadce, dążeniu do rozwiązania sprawy i znalezieniu winnego. Język jest przystępny. Szybko się czyta. Nie nudzi – nie sposób się oderwać. Ciekawe postacie, które za chwilę przybliżę. Zaskakujące zakończenie sprawia, że nie można doczekać się kolejnej części.








Katherine Rundell DACHOŁAZY
Bohaterów nie da się nie lubić. Są to tak sympatyczne kreacje, że czytając Dachołazy uśmiech nie schodzi z twarzy. Do tego mamy tutaj magiczną panoramę Paryża. Sophie zwiedzała miasto biegając po dachach wraz z nowym przyjacielem. Czy Sophie odnajdzie matkę? I czy przez to straci Charlesa?

Wzruszająca historia o rodzinie, marzeniach, miłości i oddaniu. Przez wielu porównywana do Małego Księcia. Pięknie napisana, ale lekka i przyjemna w czytaniu. Narracja i klimat książki to niepodważalne dowody na świetność tej historii.






Nora Roberts ECHA I ŚMIERĆ 

Autorka jest bardzo płodna; ma na swoim koncie ponad dwieście powieści, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad czterystu milionów (!) egzemplarzy i regularnie trafiają na listę bestsellerów New York Timesa. Dlaczego więc jak dotąd o niej nie słyszałam? Wydaje mi się, że Robb nie jest popularna w Polsce, a jej książki giną w morzu innych. Czas, aby więcej osób ją poznało!

Echa i śmierć to klasyczny kryminał, więc każdy fan tego gatunku znajdzie coś dla siebie. Śledztwo jest zawiłe, ale nie monotonne. Nowe poszlaki, fakty – ciągle coś się dzieje. Domyśliłam się kim jest diabeł, ale nie odebrało mi to przyjemności z dalszego czytania. Godna polecenia pozycja, idealna na jesienne wieczory.







Wiktor Mrok MAŁA BALETNICA

Książka jest świetna i jednocześnie przerażająca, gdy zdajemy sobie sprawę, że takie rzeczy dzieją się w współczesnym świecie. Praca policjantów jest genialnie nakreślona, nie ma niedociągnięć czy niedomówień.

Drastycznie opisy i świetne dialogi zachęcają do dalszego czytania. A im dalej tym bardziej sprawa się komplikuje. 
Dawno żadna książka nie wywołała u mnie tylu emocji! 
Pomimo trudnego tematu książkę czyta się szybko (a ma ona 587 stron). Zdecydowanie jedna z najlepszych książek jakie w tym roku przeczytałam. 








Lista książek, które przeczytałam w 2018 r.:
Kasacja – Remigiusz Mróz
Zaginięcie – Remigiusz Mróz
Rewizja – Remigiusz Mróz
Immunitet – Remigiusz Mróz
Inwigilacja – Remigiusz Mróz
Oskarżenie – Remigiusz Mróz
Testament – Remigiusz Mróz
Kontratyp – Remigiusz Mróz
Spętani przeznaczeniem – Veronica Roth 
Złe towarzystwo – Robyn Harding
Nieznajomy – Harlan Coben 
Otchłań – Marcel Woźniak
Ciszej niż śmierć – Sarah Hilary
Pierwszy Róg – Richard Schwartz
Drugi Legion – Richard Schwartz
Zdradzieckie serce – Mary E. Pearson
Toń – Anya Lipska
Zdrada scenarzystów – Wojciech Nerkowski 
Hashtag – Remigiusz Mróz
Pęknięta Korona – Grzegorz Wielgus
Tamte dni tamte noce – Andre Aciman 
Echo i śmierć – Nora Roberts 
Mała Baletnica – Wiktor Mrok 
Echo serca – Piotr Liana
Opowieści z królewskiego dworu. Camilla – Magdalena Niedźwiedzka 
Pamiętnik Diabła – Adrian Bednarek
Nieodgadniony – Maureen Johnson
Czerń Kruka – Ann Cleeves
Biel Nocy – Ann Cleeves
Skaza – Robert Małecki
Dzieci sekty – Mariette Lindstein 
Kłamstwa – T.M. Logan
Matrioszki – Adam Karczewski
Martwa natura – Louise Penny
Zabójczy mróż – Louise Penny
Okrutna Pieśń – Victoria Schwab
RUNA – Vera Buck
Spadkobierca – Agnieszka Pruska 
Postrzelony – Alfred Siatecki 
Porąbany – Alfred Siatecki
Z ostatniej chwili – Małgorzata Sobieszczańska
Niebezpieczna Sekwencja – Aleksandra Marinina
Zapłata – Małgorzata Rogala
Dachołazy – Katherine Rundell
Super-student – Olav Schewe
Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza – Nancy Springer
ANA – Roberto Santiago
O pisaniu na chłodno – Remigiusz Mróz
Fracht – Grzegorz Brudnik
Całkiem sama – Mary Higgins Clark
Inny rodzaj zła – Andrew Wilson 
Zapach prawdy – Iga Karst
Cała prawda o zwierzętach – Lucy Cooke
Diabeł ubiera się u Prady – Lauren Weisberger
Zemsta ubiera się Prady – Lauren Weisberger
Większość bezwzględna – Remigiusz Mróz
Sekta z Wysypy Mgieł – Mariette Lindstein 
Sekta powraca – Mariette Lindstein 
Woła mnie ciemność – Agata Suchocka














Zapraszam na mój INSTAGRAM.


1 komentarz:

  1. Chyba muszę się w końcu wziąć za tego Mroza ;)

    https://oddychajaca-ksiazkami.blogspot.com/2018/12/najlepsze-z-najlepszych.html

    OdpowiedzUsuń

© Mrs Black | WS X X X